یادواره ۴۱۷ کبوتر عاشورایی در قلب پایتخت برگزار شد


یادواره ۴۱۷ کبوتر عاشورایی در قلب پایتخت برگزار شد

بروزرسانی شده در1397/7/5

در هفته دفاع مقدس و ماه محرم آئین بزرگداشت یادواره ۴۱۷ شهید منطقه شش تهران و همچنین گرامیداشت شهدای حمله تروریستی اهواز با حضور شخصیت های لشکری و کشوری در خانه اندیشمندان علوم انسانی تهران برگزار شد.



به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه شش، محمدرضا دهداری پور شهردار منطقه شش در این یادواره با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای حادثه تروریستی اهواز گفت: هشت سال دفاع مقدس برای مردم ما همچون نهضت عاشورا بوده و شهدا و ایثارگران دوران دفاع مقدس عزیز مردم هستند. 

دهداری پور با بیان اینکه امروز گمشده جامعه ما فرهنگ ایثار و شهادت است گفت: هفته دفاع مقدس فرصت مناسبی برای یادآوری آن رشادت ها و الگوگیری از مدل شهدا برای زندگی است.

دهداری پور با اشاره به اینکه ما باید از شهدا درس گرفته و همچون آن ها زندگی کنیم ادامه داد: شهدا هیچ گاه در کاری که توانایی انجام آن را نداشتند دخالت نمی کردند و ما نیز باید با امانتداری و صداقت و وفای به عهد همچون آن ها عمل کنیم.

شهردار منطقه شش با بیان اینکه امیدوارم ادامه دهنده حرکت شهدا و ایثارگران در دوران دفاع مقدس باشیم ادامه داد: حضور خانواده شهدا و ایثارگران در جمع ما ارزشمند و غنیمت بوده و امیدوارم خداوند فرصت خدمت واقعی و صادقانه را به همه ما عطا کند.


تهران شهری با تفکرات مذهبی است

نماینده مجلس خبرگان رهبری در این مراسم با تمجید از رشادت های رزمندگان اقلیت های مذهبی در هشت سال دفاع مقدس اظهار داشت: شهر تهران ۳۲ هزار و ۹۴۳ شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است که از این تعداد ۵۲ شهید مسیحی، ۶ شهید کلیمی و همچنین ۹ شهید زرتشتی هستند.

حجت الاسلام و المسلمین محمد قمی تصریح کرد: همچنین شهر تهران دارای ۵۱ هزار و ۹۹۸ جانباز است که از این تعداد ۴۲ جانباز مسیحی، ۶ کلیمی و ۴۳ نفر جانباز زرتشتی هستند.

وی با بیان اینکه این آمارها نشان می دهد که همه اقلیت های مذهبی در کنار مسلمانان بدنبال دفاع از آرمان های انقلاب اسلامی هستند، افزود: در کشور ایران اسلامی شیعه، سنی، کلیمی و زرتشتی و همچنین لر، بلوچ، ترک و فارس و سایر اقوام در مسیر استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی حرکت می کنند و جمله زیبای «شهیدان پیچیده در گوش زمان، فریادتان» را به خوبی توصیف کردند.

این نماینده مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از سخنان خود کلانشهر تهران را یکی از شهرهای با فرهنگ و ریشه و دارای تفکرات مذهبی اعلام کرد و افزود: رسانه های بیگانه در تلاش هستند پایتخت کشورمان را یک شهر غیر مذهبی جلوه دهند اما در همین محرم امسال در کوچه و خیابان ها جای راه رفتن نبود و در هر کوچه و محله ای هیات های عزاداری امام حسین (ع) برپا بود.

وی خاطرنشان کرد: دشمنان همه ساله می خواهند با جنگ های مختلف عزاداری امام حسین (ع) را در کشور کم رنگ کنند که به فضل الهی و به برکت خون شهیدان همه ساله شکوه و عظمت مراسم محرم بیشتر می شود.


 به آرمان های شهدا نیاز داریم

همچنین در این مراسم رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در سخنانی اظهارداشت: امروز بیش از هر زمان دیگری به آرمان ها و ارزش های شهیدان نیاز داریم و باید این ارزش ها را برای خود یک الگو بدانیم.

محمد جواد حق شناس تصریح کرد: در جنگ هشت ساله دفاع مقدس رژیم صدام با دلارهای شیوخ عرب و سلاح های روسی، فرانسوی و آمریکایی و همچنین بهره گرفتن از نظامیان مزدوری از کشورهای آفریقایی تلاش کرد که کشور ایران را در تسخیر خود درآورد اما رشادت های رزمندگان اسلام این آرزوی صدام و دوستانش به یاس تبدیل کردند.

وی ادامه داد: امروز کوچه و خیابان های شهرمان به نام شهیدانی است که هشت سال اجازه ندادند بیگانه به کشور راه پیدا کند و باید همیشه روحیه ایثارگری، شهامت، شجاعت و ایستادگی را زنده نگه داریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در اولین روز هفته دفاع مقدس شاهد بودیم که شهر اهواز مورد تعرض گروهک های تروریستی قرار گرفت که در این حمله ناجوانمردانه کودک ۴ ساله و جانباز هشت سال دفاع مقدس به فیض شهادت نائل شدند.

با ۵ هزار رزمنده، شهر خرمشهر را آزاد کردیم

دیگر سخنران مراسم یادواره ۴۱۷ کبوتر عاشورایی قلب پایتخت سردار سرتیپ احمد غلامپور از فرماندهان هشت سال دوران دفاع مقدس بود که در عملیات‌های بزرگ همچون والفجر هشت و کربلای پنج نقش موثری داشت.

وی با بیان اینکه کشور همواره در طول 40 ساله از انقلاب اسلامی در نبرد با دشمنان بوده افزود: به فضل الهی و با اتحاد و همدلی ملت ایران در تمامی جنگ ها پیروز خواهیم شد.

سردار سرتیپ غلامپور با اشاره به توطئه های دشمنان پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: هنوز ۲ تا ۳ ماهی از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی نگذشته بود که دشمنان ۳ هدف یعنی ایجاد آشوب، جنگ اقتصادی و در نهایت جنگ تحمیلی را برای کشور رقم زدند.

وی ادامه داد: در زمانی وارد جنگ شدیم که کشور آمادگی جنگ نداشت و نیروهای مسلح کشورمان به خوبی شکل نگرفته بود و ما از بسیاری امکانات نظامی محروم بودیم که در فرصتی کوتاه دشمن خوزستان را تبدیل به میدان جنگ کرد.

این فرمانده هشت سال دفاع مقدس تصریح کرد: در زمانی که اختلافات داخلی بین مدیران بالا بود و روزانه صدها ترور و انفجار در کشور ایجاد می شد صدام جنگ را آغاز کرد و با استفاده از ۳۰ هزار نیروی پیاده، صدها تانک و نفربر و موشک به خرمشهر یورش برد.

وی یادآور شد: در این زمان ما با کمترین امکانات و با حدود یک هزار نیرو توانستیم ۳۴ روز عراقی ها را در پشت دروازه شهر خرمشهر نگه داریم و در ادامه با برپایی عملیات بیت المقدس در ۳ تا ۴ مرحله و با ۲۲ روز جنگ و با اختیار داشتن حدود ۴ تا ۵ هزار رزمنده شهر خرمشهر را آزاد کنیم که در این عملیات بی نظیر موفق شدیم ۱۹ هزار اسیر عراقی بگیریم.

سردار سرتیپ غلامپور خاطرنشان کرد: در حال حاضر نیز جنگ تمام نشده و دشمن تلاش می کند با ایجاد جنگ اقتصادی به کشور ضربه بزند و باید در این جنگ هم هوشیار باشیم تا به فضل الهی به پیروزی برسیم.

مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم ضمن سخنانی  یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس را گرامی داشت.

در انتهای این مراسم از خانواده معظم شهیدان منطقه شش تجلیل شد.

آئین تجلیل از خانواده ۴۱۷ شهید منطقه شش شهرداری تهران عصر امروز (چهارشنبه) با حضور حجت الاسلام و المسلمین محمد قمی، حجت الاسلام و المسلمین هادی خامنه ای، مصطفی کواکبیان و سیده فاطمه ذوالقدر نمایندگان مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و همچنین حجت نظری و علی اعطا اعضای شورای اسلامی شهر تهران و شهردار منطقه شش در خانه اندیشمندان علوم انسانی واقع در خیابان نجات‌اللهی تهران برگزار شد.

 

 




print
  نظرات