مشاهیر منطقه

مرتضی ممیز، پدر علم گرافیک ایران، در سال 1344 از دانشکده هنرهای زیبای تهران فارغ التحصیل شد و 3 سال بعد گواهینامه طراحی غرفه،ویترین و معماری را از مدرسه عالی پاریس در یافت نمود. ممیز در آذر ماه 1384 درگذشت.

مرتضی ممیز

استاد زرین کوب ادیب و مورخ ایرانی، سالیان متمادی را در خیابان ایرانشهر شمالی زندگی می‌کرد. از وی آثاری مانند دو قرن سکوت، کارنامه اسلام، از کوچه رندان، فرار از مدرسه، تاریخ در ترازو و تاریخ ایران قبل از اسلام بر جای مانده است. وی در شهریور 1378 در تهران دار فانی را وداع گفت.

عبدالحسین زرین‌کوب

استاد رکن الدین همایون فرخ، نویسنده و مورخ برجسته در منطقه یوسف‌آباد سکونت داشت ، وی صاحب آثاری مانند : حافظ خراباتی ، تاریخچه کتاب و کتاب‌خوانی در ایران است . همایون فرخ مدتی نیز ریاست کتابخانه‌های شهرداری تهران را برعهده داشت.

همایون فرخ

محمود دولت‌آبادی نویسنده معاصر ایرانی متولد 1319 در دولت آباد بیهق است و در محله یوسف‌آباد تهران سکونت دارد . از محمود دولت آبادی تاکنون رمان‌هایی مانند تنگنا،هجرت سلیمان ، ققنوس، ته شب، سلوک و ..... منتشر شده است .

محمود دولت‌آبادی

محمد رحمانیان متولد سال 1341 و فارغ‌التحصیل رشته‌ی نمایش از دانشکده‌ی سینما و تئاتر دانشگاه هنر است . وی که کارگردانی نمایش‌هایی چون مصاحبه، مجلس نامه، شهادت خوانی، مرغ دریایی، پل و ..... را بر عهده داشته هم‌اکنون به همراه همسرش مهتاب نصیرپور (بازیگر تئاتر و سینما) در محله یوسف‌آباد سکونت دارد .

محمد رحمانیان

دکتر علی شریعتی روشنفکر دینی و نویسنده معاصر فارغ‌التحصیل دانشگاه سوربن فرانسه بود . وی از سال 1348 در منطقه 6 تهران سکونت داشت. شریعتی که همواره تحت تعقیب حکومت پهلوی قرار داشت در خرداد سال 1356 در دیار غربت(انگلیس) به طرز مشکوکی درگذشت. هم‌اکنون خانه‌ی وی به موزه تبدیل شده است

دکتر علی شریعتی

حسین مکی روزنامه نگار و نماینده چندین دوره مجلس شورای ملی بود . همراهی او با دکتر مصدق در جریان ملی شدن صنعت نفت او را به شهرت رساند. از وی کتاب‌هایی در زمینه تاریخ معاصر ایران بر جای مانده است. ازجمله تاریخ 20 ساله احزاب ایران . وی سالیان زیادی در این منطقه سکونت داشت.

حسین مکی

یحیی ذکاء، پژوهشگر، نویسنده، استاد دانشگاه و کارشناس برجسته آثار هنری از چهره‌های برجسته‌ای بود که سال‌های متمادی در منطقه‌ی 6 زندگی می‌کرد. از او تألیفات فراوانی به یادگار باقی مانده است که برخی از آنها عبارتند از : هنر کاغذبری، تاریخ عکاسی، موزه‌های ایران، تاریخچه ارگ سلطنتی تهران و ........

یحیی ذکاء

روح الامینی از بنیان گذاران علوم اجتماعی و از اساتید برجسته کشورمان در رشته مردم شناسی است . وی متولد کرمان و استاد دانشگاه تهران است و هم‌اکنون در منطقه 6 سکونت دارد .

روح‌الامینی

فریدون آدمیت محقق و مورخ معاصر، متولد سال 1299 در تهران است . وی دکترای تاریخ سیاسی را در سال 1941 از دانشگاه لندن اخذ کرد . از آدمیت که ساکن محله یوسف‌آباد بود ، آثاری مانند : تاریخ مشروطیت، امیرکبیر و ایران، اندیشه‌های طالبوف و میرزاملکم خان برجای مانده است.

فریدون آدمیت